Maslak Mh. Atatürk San. St. 2.Kısım 4.Sk. No:59-60-73 Sarıyer/İstanbul
Ptesi - Ctesi : 09:00 - 19:00
Pazar : Kapalı
PROJE TEKLİFİ
Pasta Cila
Pasta Cila
HİZMETLERİMİZ
Pasta Cila

Bir aracın boyasını daha parlak gösteren, ufak çizikleri kamufle eden işleme pasta cila denir. Bu işlem, otomobilin genel görüntüsüne etki ettiği için ikinci el otomobil alırken ya da satarken de önemli bir avantaj sunabilir. Çünkü aynı model, aynı özellik ve aynı renkteki iki otomobilden biri pasta cila işlemi nedeniyle daha yeni görünebilir.

Pasta Cila Nedir?

Pasta ve cila kelimeleri artık bütünleşmiştir. Oysa bu iki kelime farklı anlamlara sahiptir ve ikisi tamamen farklı olsa da aslında birbirini tamamlayan uygulamalardır. Çünkü pasta, boyayı kaldırırken cila ise boyayı kaplar. Genel olarak pasta cila işlemi ise arabanızın çiziklerini kapatmak, arabanızın boyasını belirginleştirmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için yapılır.

Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?

“Pasta cila yaptırmanın araca zararı olur mu?”, “Pasta cila otomobilin değerini düşürür mü?”, sorularının yanıtı ise “uzmanlık ve kaliteli işçilikle yapılırsa hayır” şeklinde özetlenebilir. Son derece basit bir işlem olan pasta cila, ufak bir çizik, toz ya da izle, yani işin uzmanı olmayan ellerde olumsuz sonuçlara neden olabilirken tecrübeli pasta cila ustaları tarafından yapıldığında mükemmel sonuçlar sunabilir. Elbette arabanın pasta cila zamanına da dikkat etmek gerekir.

Pasta Cila ile Boya Korumanın Ne Farkı Var?

Pasta cila yukarıda da belirtildiği gibi aracınızın rengini orijinal rengine döndürmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için yapılan işlemler bütünüdür. Boya koruma ise aracın boyasını korumak için boyanın üzerine kaplanan malzemedir. Boya koruma sayesinde aracınızda oluşacak bir çizik, aracın boyasında oluşmamış, korumada oluşmuş olacaktır. Böylece boya koruma malzemesini kaldırdığınızda çizik de kaybolur.

Pasta Uygulaması

  • Araç ilk kez boyandığında boya hiçbir zaman tam anlamıyla homojen olmaz. Boyalar çok katmanlıdır. Pasta işlemi de bu katmanlardan en üsttekinin alınması yani kaldırılması işlemidir. Böylece en üst katmanda oluşan çizikler giderilmiş, temizlenmiş olur. Yani aslında pasta, sıvı bir zımparalama işlemidir.
  • Aracın rengine göre ince ya da kalın pasta kullanılır. Araç koyu renk ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilir.
  • Öncelikle pasta yapılacak yüzeyin güzel bir şekilde hiçbir toz, leke, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Ardından pastadan ufak parçalar alınıp yüzeyin farklı yerlerine sürülür.
  • Araçtaki pasta yapılacak alan dışındaki plastik gibi temizlenmesi zor bölgeler gazete, kâğıt gibi pastanın bulaşmasını engelleyecek malzemelerle kaplanır. Daha sonra polisaj makinesiyle pasta işlemi yapılır.
  • Uygulama sırasında makineyi dengeli tutmak önemlidir, aksi takdirde makinenin ucundaki sünger parçalanıp aracı çizebilir. Bu nedenle pasta cila yapan yerlerin deneyimli ustalar barındırması ve güvenilir olması gerekir.
  • Kullanılacak pasta cila malzemelerinin, modern otomobillerin boyalarıyla uyumlu olması da önemli bir noktadır. Silikon, solvent, teflon ve bal mumu içermemelidir.

Cila Uygulaması

  • Cila işlemi, otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cila kesinlikle bir koruyucu değildir; ancak boyanın üstüne sürüldüğünden ve boyanın üstünde bir katman olarak bulunduğundan az da olsa bir koruma sağlar.
  • Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık araç pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

Pasta cila ne işe yarar, pasta cila ile araba çizikleri nasıl giderilir? Pasta cila işlemi, aracınızın daha temiz görünmesini sağlar ve ufak darbelere, çiziklere, lekelere karşı koruma sunar. Pasta işlemi ile çiziğin çevresi ile derinliği eşitlenir.

Cila Ne Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?

En çok sorulan sorulardan biri de “Pasta cila ne kadar dayanır?”dır. Bu soruyu  pasta ve cila özelinde ayrı ayrı cevaplamak gerekir. Cilanın etkisi, yani arabanın o göz kamaştıran parlaklığı, araba yıkama ve güneş ışınları nedeniyle ortalama 2 ay sonra gider. Aracınızın her zaman yeni ve parlak görünmesini istiyorsanız 2-3 ayda bir cila yaptırabilirsiniz. Pastanın polisaj işlemiyle birlikte boyayı inceltme özelliği de olduğundan sıklıkla yapılması ise yanlıştır. Fakat cila hem aracınızı tozdan koruyup hem de yeni göstereceğinden ve boya inceltme gibi bir özelliği olmadığından birkaç ayda bir uygulanabilir. Unutmayın; yaptırdığınız bir pasta işleminin etkisi, malzemenin kalitesine göre 1-2 yıl arasında değişmektedir. 1 yıl içinde birden fazla pasta işlemi yaptırmamalısınız. Boya koruyucu da yine malzemenin kalitesine göre 1-2 yıl koruma sağlar.

Arabanızı yıkarken sakın bunları yapmayın.

Kendim Pasta Cila Yapabilir miyim?

Ekipmanı ve malzemeleri sağladığınızda kendiniz de pasta cila uygulamasını yapabilirsiniz ancak söz konusu işlemler hata kabul etmez. Bu nedenle deneyim, pasta cila uygulamasında çok önemlidir. Pasta cila incelik isteyen bir iştir. Araba pasta cila fiyatları da haliyle hem kaportanın durumuna hem de işlemin yaptırılacağı yerin kalitesine göre değişiklik gösterir.

Maslak MAster olarak pasta cila işlemlerinde 3M ve Meguiar’s ürünlerini kullanmaktayız.

 

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş